Meral Sönmez

Anasayfa Meral Sönmez

Meral Sönmez

Yalnızca görünen ve bilinen gerçekliği, görünen ve bilinen biçimleriyle değil, ruhumdaki karmaşık ve güçlü duyguları, zihnimde biçimlenen formlarla tuvallerime aktarabilmeyi amaçlıyorum, her fırça darbesinde… Tuvallerim, altına imza attığım resimlerim, aslında farklı farklı açılardan beni yansıtan birer ayna. Her birinde biraz ben saklı keşfedilmeyi bekleyen… Bir anlamda onlar ben, ben de onlar. Dışavurumcu tavrımla kullandığım renklerim güçlü, çizgilerim zaman zaman sert ve keskin, zaman zamansa yumuşak ve belirsiz. Renklerim ve çizgilerimle tuvallerde beliren tüm kadınlarımın gözlerinde yansıyor duyguları. Var oluş savaşlarını, direnişlerini, güçlerini, kırılganlıklarını, mutluluklarını, mutsuzluklarını, kederlerini, neşelerini ve umutlarını gözlerinde taşıyorlar. Gözlerinde benim onlara yakıştırdığım duyguları, benim onlarla özdeşleştirdiğim ve yansıtmayı hedeflediğim kişiliklerini dışa vuruyorlar. Bu yalnızca benim haykırışım değil, içinde yaşadığım dünyanın kadınlarının ve bu kadınların hissettiği her bir duygunun, parçası olduğu her bir mücadelenin güçlü bir manifestosu aslında.

Bu manifesto soyut çalışmalarımda daha özgün, daha kişisel bir kimlik kazanıyor. Zihnimdeki her bir düşünce, duygu, kalıp ve öğrenilmişlikten arındığım bir oyun alanı olarak kullanıyorum tuvallerimi. Önce zihnimdeki her bir öğeyi parçalıyorum, dağıtıyorum, bütünlüklerini ve keskinliklerini bozuyorum hırçınca. Sonra her bir parçayı yeniden başka bir formla birleştiriyorum; gerçeği yeniden inşa etmenin titizliği ve coşkusuyla.

Ankaralı olan sanatçı, 2013 yılından bu yana ressam Hüseyin Yıldırım’dan ileri düzey resim eğitimi almaktadır. Çalışmalarına kendi atölyesinde devam etmektedir.

 

 

SERGİLER

 

2017 Kültür Bakanlığı H. Rıza Sergi Salonu kişisel sergi

2014 yılından bu yana her sene Nurol Sanat Galerisi karma sergi

2019 Göbeklitepe.art karma sergi

2019 Sergimiz.com Sanat Galerisi ( Her Renkten Karma Sergisi)

2020 Deppo29 kişisel sergi

2020 Gomez karma sergi

 

Meral Sönmez