SANATÇILAR

Sort by: Direction::
 • Hüseyin SARTAŞ

  Hüseyin SARTAŞ

  1956 yılında Ankarada doğan Hüseyin SARTAŞ 1989 yılında Ankarada açtığı resim sergisine dek değişik işlerde çalıştı. Naif resimlerimizin tanınmış sanatçılarındandır.Kırsal kesimden gelen ressam kimliğinin ip uçları resimlerinde kolaylıkla görülmektedir.Bu resimler modern yaşam içersinde doğayı ve kendini tüketmiş olan çağdaş insanın ütopyasıdır,belkide yitirilmiş düşlerdir.Hüseyin SARTAŞ içimizde taşıdığımız düşüncelerimizin özlemlerimizin yitirdiğimiz yada yok ettiğimiz doğal güzelliklerin resimlerini yapıyor.

   

 • Yalçın Gökçebağ

  Yalçın Gökçebağ

  1944 yılında Denizli’de doğdu. Gazi Eğitim Enstitüsü, Resim iş Bölümü’nde öğrenim gördü. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Güzel Sanatlar Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Saf ve şiirsel bir doğa kavramı üzerinde geliştirdiği resimleri, pastoral içerikli kır yaşamının görüntülerini konu alır. Yerel resim beğenisine bağlı kuşağın üyeleri arasında, içtenlik dozu yüksek tutulmuş bir anlayışı temsil etmektedir. Sanat eğitimi almış olmasına rağmen, naif bir ressam olan Yalçın Gökçebağ resimlerinde Anadolu görüntülerini ve yaşantısını, doğayı ve doğa içinde süren yaşamı bir nakış gibi işlemektedir. Yaşamını ve çalışmalarını Ankara’da sürdürmektedir.

   

 • Mustafa Ayaz

  Mustafa Ayaz

  1938 yılında Trabzon/Çaykara’da doğdu. Gazi Eğitim Enstitüsü, Resim İş Bölümü’nde öğrenim gördü. Refik Ekipman ve Adnan Turani’nin öğrencisi oldu. 1966-1985 yılları arasında burada, 1985-87 arasında da Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı. 1988 yılında profesör unvanıyla Bilkent’den ayrıldı. İlk dönemlerde kalın boya hamuru ve boyasal değerlere dayalı lekeci anlayışta soyut-dışavurumcu resimler yaptı. 1970’lerde kaligrafik bir anlayışa yöneldi. 1975’lerde kadın figürünün öne çıktığı resimler yapmaya başladı. Resimlerinde genellikle başköşeye oturttuğu kadın figürü ve çevresinde yer alan kendi portresiyle bir taraftan ironik olarak kadın-erkek ilişkilerine göndermelerde bulunurken diğer taraftan da düşlerini süsleyen gösterişli bir kadın imgesini vurgulamaktadır. Ayaz, ister soyut, ister figüretif dönemlerinde olsun boyayı ve boyasal tadı hep önemsemiştir. Yaşamını ve çalışmalarını Ankara’da sürdürmektedir.

   

  Kullandığı Teknikler :

    ,  ,  ,  ,  ,  ,  ,  ,  , 

TOP